Радио Штип
Занимливости

Брајан Сингерј остана без номинацијата

Режисерот на „Боемска рапсодија”, Брајан Сингер, остана без номинација на доделувањето на наградите БАФТА поради обвинувањата за сексуална злоупотреба.

„Во контекст на последните, многу сериозни обвиненија, БАФТА го извести Брајан Сингер дека неговата номинација е суспендирана. БАФТА смета дека таквото однесување е неприфатливо и не се согласува со неговите вредности. Ова доведе до повлекување на номинацијата на Брајан Сингер. БАФТА го прифаќа отфрлањето на наведените обвиненија од страна на господин Сингер и затоа суспензијата на номинацијата ќе остане во сила додека не се решат обвиненијата”, се вели во соопштението на БАФТА цитирано од страна на „Гардијан“.

Исто така беше потврдено дека другите номинации за филмот сè уште важат, вкупно седум, вклучувајќи ја и онаа за најдобар актер нa Рами Малек, кој неодамна изјави дека „не му било пријатно да работи со Сингер”.Сингер го следеа неврзани приказни за неговите успеси во Холивуд многу години. Од самиот почеток на неговата кариера го следеа озборувања за сексуална злоупотреба, кои беа толку чести што студентите на Универзитетот на Јужна Калифорнија ја потпишаа петицијата неговото име да биде отстрането од една програма што се водеше на универзитетот.

Слични Новости

Скали за мачки

trajce jovanov

Манчевски секогаш со награди за негови филмови

trajce jovanov

“Фолк фест – Валандово 2019„- конкурс

trajce jovanov

Leave a Comment