Почетна / Занимливости / “Вез“ го затвора “Штипско културно лето“

“Вез“ го затвора “Штипско културно лето“

 

Вечерва завршува манифестацијата “Штипско културно лето“. Го затвора етно составот “Вез“.

Се подразбира дека програмата е музика од народот на ова парче земја.Вез го сочинуваат: вокал: Моника Стојчева, тамбура: Никола Ѓоргиев, тапан: Христијан Стаменков,пијано Марио Иванов, и Илија Ќосевски кавал.

Ако летото започна со универзиланите придобивки на оперската уметност, завршува со убавините на дамарите на оваа нација.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *