Почетна / Црна хроника / Возачите како и младите, сообраќајно се неписмени

Возачите како и младите, сообраќајно се неписмени

Деведесет и седум возачи се санкционирани бидејќи се движеле со поголема брзина од дозволената, 14 возачи се исклучени од сообраќај, бидејќи возилата не им биле регистрирани, десет возачи се отсранети од сообраќајот, бидејќи биле во алкохолизирана состојба, а 19 пак управувале возило без да имаат возачка дозвола, вели Гордана Панајотова, портпарол на СВР Штип

Додаде дека при контролите 12 возачи извршиле непрописно престројување, шест не користеле безбедносен појас, а двајца си разговарале на мобилен телефон, додека го управувале возилото. Овој викенд полицијата има издадено 120 мандатни платни налози и 62 прекршочни платни налози.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Полициски бележник

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, за периодот  (02/03.02.2021) на ниво на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *