Почетна / Избор на Уредникот / Во Штип се отвори уште една линија на Ковид 19

Во Штип се отвори уште една линија на Ковид 19

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава и порај апелите за почитување на мерките за заштита, и натаму е висок. Вчера беа регистирани 162 нови случаи, со што вкупниот број дијагностицирани од почетокот на пандемијата, досега, изнесува 4.057, бројот на починати е 188, а 1.710 се оздравени. Бројот на активни случаи е 2.159Најголем дијагностицирани и натаму има во Скопје – 1.858 и 1.210 активни случаи, по што следат Куманово со 640 дијагностицирани и 221 активен случај, Тетово со 413 дијагностицирани и 239 активни случаи, Штип со 238 дијагностицирани и 196 активни случаи, Прилеп со 228 дијагностицирани и 20 активни случаи…Епидемиолозите бележат уште еден позитивен случај на коронавирус во нова штипска конфекција, која не беше опфатена во скрингот на седум конфекции. Работничката извесен период била на боледување, а денеска епидемиолозите прават анкета и ги утврдуваат контактите, по што ќе се утврди дали станува збор за нов седми кластер во штипскиот регион.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

“Сакаме парк за кучиња“

Иако се избори, и иако политичките субјекти бараат од граѓаните да им испраќаат барања за …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *