Почетна / Занимливости / Газирани пијалоци, уништен мозок.

Газирани пијалоци, уништен мозок.

Долготрајното пиење на газирана вода ги менува хемиските процеси во мозокот и влијае на однесувањето.

Газираните пијалаци го уништуваат мозокот, покажа најново истражувањеСудејќи според резултатите, дејството на газираните пијалаци на мозокот е слично како она што врз него го вршат Алцхајмеровата болест или ракотсо оглед на тоа дека доаѓа до мозочна хиперактивност и промена на размената на протеини.

Истражувањето било вршено врз животни, при што една група имала задача да пие засладена газирана вода, додека друга пиела обична вода. Се покажало дека газираните пијалаци во голема мера влијаат на физичкото и на психичкото здравје.Други истражувања претходно покажаа дека газираните сокови го зголемуваат ризикот од срцев удар, дијабетис, прекумерна тежина, рак на панкреасот и простатата, но и проблем со коските и со мускулите.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

300 милиони долари е “дебела“ Парис Хилтон

Парис Хилтон е најпозната како наследничка на прочуениот луксузен ланец на хотели Хилтон, кој ‘тежи’ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *