Радио Штип
Свет

Германија:Зачестија нападите врз жени имигрантки

Во Германија во текот на викендот регистрирани се два расистички мотивирани напади, а полицијата покрена истрага за инцидентите.

Nепознат маж во Марцан вербално, а потоа и физички нападнал две сириски девојчиња на возраст од 15 и 16 години. Тој ги удрил по лице, по што на девојчињата им е пружена помош во амбуланта.

Напаѓачот избегал.

Во друг случај, непозната жена навредувала една 12-годишна мигрантка и се обидела да и ја симне марамата од глава, при што ја влечела за коса.

Девојчето било полесно повредено, а жената избегала пред да пристигне полицијата.

Слични Новости

Санчез ќе има крвави раце, ако направи обид за пуч

trajce jovanov

Орбан ги ослободи мајките, од плаќање на кредити и даноци

trajce jovanov

Украинската црква се оддели

trajce jovanov

Leave a Comment