Почетна / Бизнис / Германија “плаче“ по работници

Германија “плаче“ по работници

Водоводџии и мајстори за греење и климатизација се најбараните занимања во Германија, покажа анализата на Федералната агенција за вработување.

Скоро две третини од сите слободни работни места во оваа индустрија не се пополнети во просек 200 дена, а потоа следуваат негуватели на стари лица со 199 дена, објави RTL.de.

Според анализите, постојат повеќе од 472,000 слободни работни места, од кои 63,000 само во производствени занимања, вклучително и во Бавариндустриска и прецизна механика.Во Баварија нема доволно машиновозачи на воз.Здравствените професии следат со 61.000 понуди за работа.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За повисоки плати, ја качија цената на струјата

АД МЕПСО 2020 година ја заврши со загуба од 5,8 милиони евра, но тоа не …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *