Почетна / Свет / Двајца планинари загинаа на Алпите.

Двајца планинари загинаа на Алпите.

Двајца планинари загинаа во горните дела на планинскиот врв Метерхорн на швајцарските Алпи.

Според полицијата , врз планинарите се урнала карпа , по што и двајцата биле на место мртви. Едниот од загинатите бил професионален водич.

Несреќата се случила на височина од 4 250 метри надморска височина. Инаку врвот Метерхорн е висок 4 478 метри и е еден од највисоките и најпознати врвови на Алпите. Несреќата се случила близу границата меѓу Швајцарија и Италија.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *