Почетна / Занимливости / Движете се за здравје.Движете се и млади и стари

Движете се за здравје.Движете се и млади и стари

Лекарите се согласни дека карантинот влијае на психо-физичката состојба на луѓето, а движењето и физичката активност им се најпотребни на постарите и на децата.Дополнително, ограниченото движење поради коронавирусот во изминатиот период придонесе луѓето да бидат под стрес, со што слабее имунитетот.„Секако дека целата ситуација влијае на организмот на секој човек. Физичка активност и движење им требаат на сите болни, но и на здравите луѓе. Периодов повеќето луѓе беа под стрес. Нормално дека пешачењето и чистиот воздух добро ќе им дојде на сите“.Тие нагласуваат дека на децата им се потребни прошетки во природа, но истото треба да го практикуваат и постарите кои се хронично болни, страдаат од срцеви болести, дијабетес и слично.

 

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Место едно лажиче, богослужби да има по болниците

И смртта која нашиот Бог Исус Христос ја победи, не е доволна причина Македонската православна …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *