Почетна / Инфо / Ден на холокаустот врз Ромите.

Ден на холокаустот врз Ромите.

Во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите во Република Македонија денеска ќе се одржи комеморација по повод  Денот на геноцидот врз Ромите од Втората светска војна кој се одбележува на 2 август.Европскиот ден на геноцидот врз Ромите се одбележува на 2 август – датумот на кој во 1944 година во гасни комори биле убиени 2 897 Роми и Синти во т.н. цигански логор во Аушвиц-Биркенау во окупирана Полска. Во логорите на смртта низ цела Европа во Втората светска војна се смета дека се убиени околу половина милион Роми.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *