Почетна / Избор на Уредникот / ДПМНЕ бара бајач од уплав, за СДСМ да излезе на избори

ДПМНЕ бара бајач од уплав, за СДСМ да излезе на избори

Извршниот одбор на СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори.

Претходно и премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев изјави дека „верува дека не е добро време за избори“.

– Направивме анализи и истражувања, разговаравме со меѓународните фактори и Општинските организации, Централниот одбор дебатираше и даде насоки уште пред нкеколку седмици, јас верувам дека ќе донесеме одлука – рече пред седницата Заев.

Со вечерашната одлука и дефинитивно отпадна можноста во пакет со претседателските да се одржат и предвремени парламентарни избори. Според информациите, на седницата преовладало мислењето дека реформите и интеграциите во моментов се поважни за земјата.

Против предвремени парламентарни избори веќе се изјасни и владиниот партнер на Заев, Али Ахмети, како и дел помали коалициски партнери на СДСМ.

Зоран Заев и СДСМ избегаа од избори, ама од волјата на народот нема, напиша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на „Фејсбук“.

– СДСМ е во страв и хаос. Многу брзо ќе се соочат со вистината на сопствениот неуспех. Колку и да бегаш Заев ќе те победам на парламентарни избори, затоа што народот ќе ве порази, ќе ја вратиме честитоста на нашата земја, Македонија ќе победи, напиша Мицкоски .

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

“Сакаме парк за кучиња“

Иако се избори, и иако политичките субјекти бараат од граѓаните да им испраќаат барања за …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *