Почетна / Бизнис / Зголемено производство на гас и нафта

Зголемено производство на гас и нафта

Производството на нафта и гас на американската енергетска компанија „Exxon Mobil“ почна да се зголемува малку во четвртиот квартал, објави „CNN“.

Компанијата со седиште во Тексас беше една од последните големи енергетски компании кои одлучија да инвестираат во секторот на шкрилци, при што забележа рекордни нивоа во последниве години.

Од „Exxon“ изјавија дека производството на нафта во САД се зголемило за 11 отсто во последниот квартал.

Овој раст се должи на зголемувањето од 90% на производството од шкрилци во пермискиот басен.

И покрај падот на цените на нафтата во текот на изминатите три месеци, компанијата ја прекина серијата пропуштени бенефиции. Акциите заработија 1,41 долари по акција, надминувајќи ги очекувањата на аналитичарите.

Сепак, нето добивката се намали за 28 отсто во кварталот поради влијанието на новата даночна реформа и продадените средства.

Со исклучок на овие фактори, нето-добивката ќе достигне речиси двојно зголемување на 6,4 милијарди долари.

„Силните перформанси за време на овој ценовен период укажуваат на способноста на компанијата да постигне добар проток на пари во различни пазарни средини“, рече извршниот директор Дарен Вудс.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе се откупат 90милиони килограми грозје

Винариите ќе откупат околу 90 милиони килограми грозје, соопшти денеска претседателот на регионалното здружение „Лозароовоштари” …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *