Почетна / Занимливости / Зимата завршува.Мечките се будат од зимски сон

Зимата завршува.Мечките се будат од зимски сон

Мечката Мишо во белградската зоолошка градина утринава не ја здогледала својата сенка, што значи дека на зимата и се ближи крајот!

Имено според старото верување, на денешниов празник, Сретение Господово, се сретнуваат зимата и летото, а деновите стануваат се подолги.

Важно е какво ќе биде времето на овој ден. Ако е сончево, мечките ќе ја здогледааат својата сенка, ќе се исплашат и вратат во пештерата, а зимата ќе трае уште шест недели. Ако не ја видат сенката, зимата е при крај.

Мечката Мишо утринава се прошета и не се врати во пештерата – напишаа од белградската зоолошка градина.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Започнува “Астибо џез фестивал“

Во организација на Дом на млади , утре и задутре ќе се одржи ревијата на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *