Почетна / Црна хроника / Измамник олади пензионер

Измамник олади пензионер

Штипски пензионер измамен при купување на огревно дрво. Шеесет и осум годишниот С. И. во Полициската станица во Штип пријавил дека бил измамен од непознато лице.

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова информира дека измамникот дошол во куќата на пензионерот и му понудил огревни дрва со документи, но дека камионот му бил паркиран во населба Сењак во Штип и тргнале да ги видат дрвата.

–    Исто така, според пријавеното, во еден момент непознатото лице кажало да почека и дека тој ќе дојде со камионот. Во меѓувреме, лицето отишло во неговиот дом и од неговата сопруга побарало 11.000 денари за дрвата и дека тој ќе дојде со камионот. Таа му дала 11.000 денари, по што лицето заминало, вели Панајотова.

Откако пензионерот  се вратил дома заклучил дека бил измамен.  Панајотова забележува дека веќе се работи на расчистување на случајот. Инаку, ваквите измами се чести, а најмногу страдаат пензионерите.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Излетување кај новиот мост.

За време на празничниот викенд неодговорен возач , во чудна состојба и под врелината на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *