Почетна / Избор на Уредникот / Илинденски чествувања

Илинденски чествувања

По повод одбележувањето на Денот на Републиката, годишнините од Илинденското востание и  одржувањето на  АСНОМ,    Градоначалникот на  Штип,   организира програми со кои се чествуваат настаните и жртвите во тие настани.Буќети со цвеќе  ќе бидат положени  на:

 

– Споменикот во „Алејата на народните херои“………………………………08.30 часот

– Спомен релјеф на Гоце Делчев во Ново Село……………………………………08.45 часот

– Споменик на загинатите борци во село Долани………………………………09.00 часот

– Споменик на загинатите борци во село Драгоево………………………….. 09.30 часот

При тоа ќе бидат одржани пригодни говори.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *