Почетна / Спорт / И Беласица стави потпис за проширување на Првата лига.

И Беласица стави потпис за проширување на Првата лига.

Се повеќе второлигашки клубови ја потпишуваат иницијативата за прогласување на крај на фудбалската сезона, и проширување  на првата лига од наредната сезона од 10 на 16 клубови.Последен клуб кој се потпиша на оваа иницијатива е струмичка Беласица, лидер на табелата во втората лига Исток.Штипска Брегалница мудро седи и чека најанапред развска со ковид состојбата, а потоа и одлуките на ФФМ.Дел од сгтруктурите на ФФМ велат дека оваа иницијатива според статутот на ФФМ нема правен основ да биде прифатена.Но како во фудбалот особено македонскиот сеѝ е можно, многу можно е оваа иницијатива да биде прифатена.Така и волкот ќе биде сит, и овците на број.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Злато и бронза на “Гладијаторот“ Никола Нацев

Во Србија се одржа меѓународниот турнир Трофеј Белград. Учествуваа репрезентации од екс југословенските простори. Континуитетот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *