Радио Штип
Uncategorized

И студентите на протести против Вучиќ

Пред Филозофскиот факултет во Белград синоќа започна десетиот протест „Еден од пет милиони-почнато е“. На почетокот на протестот говореше писателот Марко Видојковиќ, по што колона на граѓани ја започна протестната прошетка по веќе познатата маршута низ централните белградски улици, до зградата на Радио телевизија Србија (РТС) каде беше изведен перфоманс и Теразија каде беше одржан завршен говор.

На протестот се придружија студентите од Факултетот за политички науки, Факултетот за организациски науки,Сообраќајниот и Фармацевтскиот факултет, Електротехничкиот факултет, Високата школа за електротехниката и информатиката и од Правниот факултет, кои под паролата „Разбудете се студенти-Еден од пет милиони” организирано дојдоа на протестот од студентскиот дом „4 април“ на Вождовец.

Како што најавија организаторите, повеќе од 700 професори, доценти, асисенти и стручни соработници од сите универзитетски факултети во Србија потпишаа петиција за поддршка на граѓанските протести. По изјавата на српскиот министер за образование Младен Шарчевиќ, дека тие не претставуваат веродостојна моќ со зборовите: „Па, тоа е малку бре. Немате тука сериозни имиња “, уште 300 професори и универзитетски кадар во Србија, како и адвокати и културни работници потпишаа поддршка за протестите.

Слични Новости

Чистење на прав, во очи

trajce jovanov

Плати патарина со картичка

trajce jovanov

ХИТ НА НЕДЕЛАТА:

trajce jovanov

Leave a Comment