Почетна / Балкан / И Хитлер и Ердоган палат книги.

И Хитлер и Ердоган палат книги.

Од обидот за државен удар во Турција пред три години од училиштата и библиотеките уништени се над 300.000 книги, соопшти Министерството за образование.

Како што пишува британски „Гардијан“, режимот вели дека урива се што има врски со Фетулах Ѓулен, муслимански проповедник кого Анкара го обвинува за обид за државен удар.

Турскиот министер за образование минатата недела објави дека се уништени 301.878 книги бидејќи Владата уништува сè што има врска со Ѓулен. Тој податок прв го изнесе весникот „Хуриет“ со фотографии од запленети и запалени книги, кои ги објавил сајтот „Кронос27“.

Според извештаите, улиците со името на Ѓулен во Анкара исто така се променети.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

“Отпатува“ – Милан Лане Гутовиќ, алијас Шојиќ.

По краткотрајно боледување , овој свет го напушти и отпатува со својата “бела лаѓа“ познатиот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *