Почетна / Балкан / И, Црногорците биле измислена нација

И, Црногорците биле измислена нација

На Балканот чувме толку многу глупости, што јавноста ретко што ќе ја изненади.А, изненади изјавата на градоначалникот на Бања Лука Драшко Станивуковиќ, дека Црногорците се измислена нација.

Градоначалникот на босанскиот град Бања Лука, Драшко Станивуковиќ изјави дека Црногорците се измислена нација, по што имаше лавина реакции.

Цела опозиција на Црна Гора и некои од владејачките партии вчера ја осудија изјавата на Станивуковиќ, кој ја негираше црногорската нација за време на неговиот престој во Црна Гора. На собирот на истомисленици, Станивуковиќ рече дека верува дека „Црногорците се измислена нација“, додека видеото од таа изјава како гром се прошири на Интернет.

Коментирајќи ја позицијата на првиот човек на Бања Лука, опозициската Демократска партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ, Предраг Бошковиќ, рече дека тоа е проект „српски свет“ што го спроведуваат помладите генерации кои не се сеќаваат како заврши проектот „Голема Србија“, бидејќи тие се уште беа вдеца. Иван Вујовиќ од СДП вели дека Црна Гора под новото владејачко мнозинство, која е близу до Српската православна црква, „стана место каде што оргијата е најголемиот политички и културен талог во регионот“ и дека „секоја нормална држава би му ја покажала вратата“ на градоначалникот на Бања Лука. Црногорската културна мрежа побара од Министерството за внатрешни работи на Црна Гора да му забрани влез на Станивуковиќ во Црна Гора.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во Словенија зимата пристигна во лето?!!!

Снегот на Балканот оваа година пристигна порано. Во текот на вчерашниот ден, поради спуштање на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *