Почетна / Избор на Уредникот / Коледе.Бадник.Божик!

Коледе.Бадник.Божик!

Следуваат денови на божикните празникувања.Порано уште од вечерва се палеа коледарски огнови , се пееја коледарски песни, и се одело по коледе.Децата рано изутрина со своето одење по домовите го најавувале чинот на раѓањето на Бог Исус Христос.На 6-ти вечерта Бадник.Во домашна посна но богата трпеза, која е посна поради божиќните пости, директно се наговестува доаѓањето на овој свет на нашиот спасител еднородниот син на Бог, бог Исус Христос.Седми веќе го славиме и чествуваме Божик рождеството Христово.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Место едно лажиче, богослужби да има по болниците

И смртта која нашиот Бог Исус Христос ја победи, не е доволна причина Македонската православна …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *