Почетна / Бизнис / Косовските лекари со поголеми плати од македонските

Косовските лекари со поголеми плати од македонските

Докторите во Косово земаат повисока плата од нивните македонски колеги, стои во најновиот статистички податок.

Зголемувањето на платата на докторите, специјализанти, во Косово изнесува од 566 на 827 евра, доколу покачувањето во Македонија е многу мало.

Докторите, специјализанти во Македонија од 450 евра, мрднаа само за 5 проценти.

Инаку, за потсетување, Владата им ветуваше на лекарите плата од 100.000 денари.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе се откупат 90милиони килограми грозје

Винариите ќе откупат околу 90 милиони килограми грозје, соопшти денеска претседателот на регионалното здружение „Лозароовоштари” …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *