Почетна / Свет / Мусолини правел добри работи за Италија.

Мусолини правел добри работи за Италија.

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, кој неодамна за Истра и Далмација рече дека се италијански, предизвика нова бура критики кога наводно изјавил дека фашистичкиот диктатор Бенито Мусолини направил позитивни работи за Италија, пренесе порталот „Политико.еу“.

Италијанските медиуми објавија дека Тајани во интервју за популарната радиоемисија „Ла Канчара“ изјавил:

„Мусолини? Додека не објавил војна против целиот свет следејќи го Хитлер, додека не донел расистички закони и доколку гo исклучиме драматичниот настан во врска со (лидерот на социјалиститe) Матeоти (кој бил убиен од режимот), тој направил позитивни работи за изградба на инфраструктурата во нашата земја“, истакнал Тајани.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *