Радио Штип
Спорт

Настап на Федере чини 1 милион евра

Најдобриот тенисер на сите времиња, Рожер Федерер во последните години не бира турнир на кој ќе запише настап.

Иако има 37 години, Федерер се уште игра на врвно ниво.

Понекогаш одлучува да настапи и на помали турнири, а организаторите се обидуваат да го донесат токму Федерер бидејќи неговото доаѓање најмногу им се исплати.

Нормално, тој е еден од најпознатите спортисти на светот и неговите натпревари ги следат милиони луѓе.

Исто така, големи ѕвезди се и Ноле и Рафа, а откриено е колку овие три играчи бараат за настапите на тие турнири.

„Федерер бара милион евра. Претходната година надвор од својот вообичаен распоред настапи на турнирите во Штутгарт Базел, а Надал и Ѓоковиќ се нешто поефтини, бараат околу 880 илјади евра.“ – тврди изворот.

Слични Новости

Линдзи не ги покажаа скиите.

trajce jovanov

Кристијан Станојковски најдобар пинг-понгар

trajce jovanov

Јунајтед имал подобар тим од Ливерпул

trajce jovanov

Leave a Comment