Почетна / Занимливости / На “Св.Недела“ по 20-ти пат “Изворни фолклорни средби“

На “Св.Недела“ по 20-ти пат “Изворни фолклорни средби“

В недела на Манастирот “Св. Недела“ кај народот познат како Мирјанина црква, ќе се случи 20-тото издание на  Фолклорни изворни  средби.

Оваа манифестација беше востановен со цел афирмација на изворното македонско фолк творештво.Ора и песни кои не се подредени на модерните потреби, туку се сведок на традицијата.На тамошната сцена ќе настапат ансамбли од битола, Пробиштип , Каменица, Крива Паланка, Куманово, Градско и други градови од Македонија

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Започнува “Астибо џез фестивал“

Во организација на Дом на млади , утре и задутре ќе се одржи ревијата на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *