Почетна / Свет / Не јадете благо пред вакцинирање?!!
epa09182812 Latvian Army servicewoman receives the first dose of the anti-covid-19 vaccine Pfizer-BioNTech in Adazi military base, Latvia, 07 May 2021. Latvian National Armed forces started mass vaccination of armed forces personnel against COVID-19. EPA-EFE/Valda Kalnina

Не јадете благо пред вакцинирање?!!

Неопходно е да се воведат одредени промени во исхраната пред вакцинацијата против ковид, а пред се, неопходно е да се елиминира храната што содржи шеќер за да се намали ризикот од несакани ефекти, рече рускиот гастроентеролог Никита Харлов во интервју за Спутник.

Многу е важно да се откажеме од слатките на време, имајќи предвид дека при зголемено ниво на шеќер во крвта вакцинацијата потешко се поднесува, изјави тој.

Истото важи и за сите производи што содржат голема количина јаглени хидрати, како што се компири, каша и леб, кои исто така го зголемуваат шеќерот во крвта, објасни Харлоу.

Лекарот советува внесот на овошје да се намали двапати пред вакцинацијата. Тој смета дека е најштетно да се јадат банани, грозје и дињи непосредно пред и по вакцинацијата. Исклучок се цитрусите, така што може да се јадат лимон и грејпфрут.

Покрај производите што доведуваат до зголемување на нивото на шеќер во крвта, неопходно е да се избегнат сите намирници кои можат да предизвикаат алергии, продолжи докторот.

„Не смееме да јадеме нова храна, треба да јадеме она на што сме навикнати, па дури и одредена марка колбаси или млеко. Не смееме да правиме никакви експерименти и да консумираме егзотични производи“, подвлече Харлоу.

Удар врз имунолошкиот систем, исто така, може да биде голема количина на храна што се внесува, предупреди тој. Најдобро би било да се направат промени во исхраната неколку дена пред вакцинацијата и да се придржуваат до нив две недели по вакцинацијата, односно во исто време кога се формира примарниот имунолошки одговор, заклучи Харлоу.

Share

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Полска гради ѕид кон Белорусија

Полска на границата со Белорусија ќе подигне ѕид висок 2,5 метри и ќе го зголеми …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *