Почетна / Занимливости / НУЦК“Ацо Шопов“ две претстави од Хрватска, и нова театарска премиера

НУЦК“Ацо Шопов“ две претстави од Хрватска, и нова театарска премиера

Во Националната установа центар за култура “Ацо Шопов“ се одржа конференција за печатот радиото и телевизијата на која оваа институција претстави нови продуцентски проекти.Во рамките на соработката со здружението на граѓани “Либертас“ од Штип, најнапред ќе ја видиме монодрамата “Ja koja imam nevinјe ruke“, во изведба на актерката Весна Томинас Матачиќ.Потоа во Штип ќе гостува и ансамблот на театарот од Вараждин, Република Хрватска.На прес конференцијата беше потпишан договорот за соработка меѓу Центарот за култура и Здружението на граѓани “Либертас“ од Штип, предводено од Долорес Кашуба-Петров.На денешната прес конференција беше најавена реализацијата на нов театарси проект.“Животот е убав“, е насловот на претставата која ќе ја види штипската публика, е во режија на Бојан Трифуновски.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *