Почетна / Спорт / Од секој пливачки турнир медали за “Челични“

Од секој пливачки турнир медали за “Челични“

Во Битола се одржа меѓународниот турнир Император куп. Учествуваа околу 100 млади пливачи од Македонија и Бугарија.

Штипските пливачи на „Челични“ од Штип се вратија со пет медали- две златни, еден сребрен и два бронзени медали.

Методи Георгиев овои две медали еден златен и еден брионзен на 100 и 50 метри слободно, Јован Иванов на 100 и 50 метри прво и второ место Антонија Андоновски во генерален пласман во слободно и делфин трето место.

Смиљан Нашков, Ренато Ристов и Вероника, Зашевска се пласираа од 4 до 6 место.Штипските пливачи иако немаат базен во Штип, сепак со своите настапи го афимираат градот каде и да гостуваат, заедно со тренерите Мирко Јакимовски и Методи Петров.

Штипски асови

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Брзинска трка на Пониква

Викендов на патеката кон рекреативниот центар Пониква се возеше втората ридско-брзинска трка од државниот шампионат во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *