Почетна / Инфо / Од утре нови ковид мерки

Од утре нови ковид мерки

Од утре се  активираат здравствените мерки кои Владата неодамна ги донесе. Tие поради зголемениот број на заболени од коронавирусот ќе почнат да важат од среда. Тоа значи дека од 1-ви септември и на влез и на излез од Македонија сите домашни и странски граѓани треба да имаа вакцинален сертификат или негативен ПЦР тест не постар од 72 часа, или брз антиген не постар од 48 часа.Во спротивно ќе треба да ја испочитуваaт мерката карантин. Државјаните кои ќе патуваат транзит низ Македонија треба да пополнат изјава на македонските гранични премини.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *