Почетна / Бизнис / Пад на курсот на еврото
Financial background of a 10 Euro banknotes and assorted coins in a savings, payment, currency and earnings concept

Пад на курсот на еврото

Курсот на еврото e блиску до најниските нивоа во последните две недели во однос на доларот.

Oва е резултат на слабите вести од европските економии и постојаните тензии со американско-кинескиот трговски план.

Еврото се тргуваше за 1,1324 долари, што значи дека цената му ослабела за 0,14 проценти во споредба со претходното затворање. Со ова тоа се задржа околу најниското ниво за две недели и е на пат да ја забележи најголемата неделна загуба во повеќе од четири месеци.

Европската комисија вчера нагло ги намали процените за раст годинава, па сега за еврозоната се предвидува дека во 2019 година ќе порасне за 1,3 отсто, во споредба со 1,9 отсто, колку што минатата есен предвидуваа во Брисел. Покрај тоа, послаби вести доаѓаат во врска со индустриските нарачки во Германија и Шпанија, поради што се зголемува стравот од поизразено забавување на економската активност.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската во однос на другите шест најзначајни светски валути, утрово беше во мал плус во однос на претходното затворање.

Филип Ве, валутен аналитичар во ДБС, смета дека цената на еврото годинава најверојатно ќе се намали под 1,10 долари поради послабиот раст во Европа и пониските изгледи за инфлација во споредба со САД.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе се откупат 90милиони килограми грозје

Винариите ќе откупат околу 90 милиони килограми грозје, соопшти денеска претседателот на регионалното здружение „Лозароовоштари” …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *