Почетна / Бизнис / Пекарите на белите печива им запечија цена повисока за 40%

Пекарите на белите печива им запечија цена повисока за 40%

Штипските пекари особено тие што произведуваат бели печива, ги подигнаа цените на своите производи за неверојатни 40 проценти.

Нема ниту една оправдана калкулација за такво енормно покачување. Леб тип 500 во продавниците во Штип се нуди од 13 до 20 денари.Ѓеврекот сега се продава за 15 а блага кифла дури 25 денари.

Замислете што ќе се случи ако за 40% проценти така од ракав , како што тоа го направија штипските пекари самоиницијативно се зголеми цената на нафтата, или другите енергенси.Неразумен е потегот на пекарите, за вакво драконско покачување на цените.Но, ним не им е гајле, ловат така како што ловат, додека не бидат уловени од државата, ако не е умрена досега.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе се откупат 90милиони килограми грозје

Винариите ќе откупат околу 90 милиони килограми грозје, соопшти денеска претседателот на регионалното здружение „Лозароовоштари” …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *