Почетна / Избор на Уредникот / “Петрунија“ се закити со 11-та меѓународна награда.

“Петрунија“ се закити со 11-та меѓународна награда.

“Господ постои, името и е Петрунија” се закити со уште една награда. Најновата награда доаѓа од Оренбург, Русија, каде на Меѓународниот филмски фестивал “Исток и Запад – Класика и авангарда” на Зорица Нушева за улогата на Петрунија и беше доделена наградата Златен сарматски лав за главна женска улога http://east-west-festival.ru.

Ова е второ директно признание за извонредната глума на нашата актерка и веќе единаесетта награда за филмот на меѓународната сцена.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *