Почетна / Свет / Поарно гроб отколку на ЕУ роб-Борис Џонсон
Conservative party leadership candidate Boris Johnson gestures while taking questions during a Conservative leadership hustings at ExCel Centre in London, Wednesday, July 17, 2019. The two contenders, Jeremy Hunt and Boris Johnson are competing for votes from party members, with the winner replacing Prime Minister Theresa May as party leader and Prime Minister of Britain's ruling Conservative Party. (AP Photo/Frank Augstein)

Поарно гроб отколку на ЕУ роб-Борис Џонсон

Британскиот премиер Борис Џонсон синоќа вети дека никогаш нема да го одложи излегувањето на Велика Британија од ЕУ, закажано за 31 октомври, истакнувајќи дека попрво би бил мртов во ендек отколку да го стори тоа.

Запрашан дали може на британската јавност да и вети дека нема да оди во Брисел и да бара ново одложување на рокот на излез на земјата од ЕУ, Џонсон кажа „можам да го ветам тоа. Попрво би бил мртов во ендек“.

Во говор во полициска станица во северна Англија тој се запраша каква би била смислата од одложувањето на излезот на Велика Британија од ЕУ, пренесуваат британските медиуми.

Пратениците на Долниот дом на британскиот Парламент во вторникот го поддржаа предлог законот со кој треба да се спречи Брегзит без договор, со кој Џонсон се обврзува дека од Брисел ќе побара да се продолжи рокот за Брегзит по 31 октомври.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *