Почетна / Свет / Почина херојот кој сакаше да го спречи терористот

Почина херојот кој сакаше да го спречи терористот

Наим Рашид, мажот кој се обиде да му го одземе оружјето на терористот Брентон Тарант (28) за време на масакрот во џамијата во Нов Зеланд, почина во болница.

Неговиот син Талх (21), исто така, почина во терористичкиот напад.

Рашид се обидел да го совлада лудиот Тарант за време на пукањето, но бил тешко ранет. Тој скокнал врз убиецот за да ги заштити останатите верници. Пренесен бил во болница, но не преживеал.

Рашид, со потекло од Пакистан, во Нов Зеланд работел како учител

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *