Почетна / Занимливости / Пробиштип ја сука манифестацијата “Зелникот на баба“

Пробиштип ја сука манифестацијата “Зелникот на баба“

Осма година по ред oпштина Пробиштип ја организира манифестацијата „Зелникот на баба“, нешто што предизвика огромен интерес и за учество, но и за посета.
И оваа година по повод денот на пролетта, на 23 март (во сабота) на градскиот плоштад во Пробиштип со почеток во 12 часот ќе се одржи „Зелникот на баба“ на кој ќе присуствуваат жители на Пробиштип, но и од регионот.. На лице место ќе се сука и ќе се пече под вршник. Зелникот ќе се продава на парче, а средствата што ќе се соберат ќе бидат наменети во хуманитарни цели.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Започнува “Астибо џез фестивал“

Во организација на Дом на млади , утре и задутре ќе се одржи ревијата на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *