Почетна / Спорт / Ракомет:Одличен потег на Ракометната федерација.

Ракомет:Одличен потег на Ракометната федерација.

Годинава . РФМ,.повлече убав потег. Тоа ретко го прават спортските федерации, кои не размислуваат за развој на спортот, да ги мотивираат сите спортски клубови да размислуваат и за поголеми дострели.. РФМ одлучи за промена системот натпревари, со желба сите клубови во Мкедонија да имаат ист третман. Да се развива ракометот, кој е во експанзија во светот, во што поголем број градови .Така, во Првата лига, највисок ранг натпревари во Маскедонија, ќе се натпреваруваат 16 екипи, поделени во две групи. Сите имаат подеднакви шанси и мотиви да постигнат добри резултати, па која екипа ќе се снајде најдобро и ќе се организира може да се вклучи и во борбата за титулата. Во едната група на Првата лига ќе игра и штипски Текстилец. Со него се и екипите на Вардар- Неготино,Македонија ЃП, Металург , втора екипа,, Скопје, Куманово, Партизан спорт, Делчево,Текстилец.Најдобрите 4 екипи во двете втори лиги продолжуваат натаму, најдобрите ќе играат плеј оф со македонските екипи кои играат во европските купови. Со еден збор, се создаваат убави услови за подинамичен развој на ракометот во сите средини во Македонија. Првенството во Првата лига почнува на 22 септември.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Злато и бронза на “Гладијаторот“ Никола Нацев

Во Србија се одржа меѓународниот турнир Трофеј Белград. Учествуваа репрезентации од екс југословенските простори. Континуитетот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *