Почетна / Занимливости / “Распеани штипјани“ на “Штипско културно лето“

“Распеани штипјани“ на “Штипско културно лето“

Вечерва во рамки на манифестацијата “Штипско културно лето“ штипјани, особено љубителите на староградскиот мелос, ќе можат да го проследат насапот на  “Распеани штипјани“.

Вокално инструменталниот состав “Распеани штипјани“ е составен од искусни инструменталисти и пејачи аматери.

На програмата им се староградски песни од Штип и Македонија. Концертот ќе се одржи вечерва во 20 часот и 30 минути во Општинскиот мултимедијален центар “Киро Глигоров“, за повозрасните некогашното лето кино.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *