Почетна / Свет / Русија и САД , бетер од студената војна.

Русија и САД , бетер од студената војна.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека односите меѓу Русија и Соединетите држави сега се полоши отколку за време на Студената војна поради недостаток на меѓусебно почитување.

Лавров рече дека Москва е подготвена да ги нормализира односите со Вашингтон, но дека САД треба да престанат да дејствуваат како „суверен“ додека ги собираат своите сојузници против Русија и Кина.

Доколку Соединетите држави го отфрлат дијалогот со меѓусебно почитување засновано на рамнотежа на интереси, „ќе живееме во услови на Студена војна или уште полошо“, рече Лавров во интервју за руската државна телевизија.

Тој рече дека за време на Студената војна, тензиите биле големи и дека често се појавувале ризични ситуации, но дека тогаш постоело меѓусебно почитување и дека му се чинело дека „сега има дефицит од тоа“.

Претходно овој месец, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден воведе санкции кон Русија, обвинувајќи ја за мешање во претседателските избори во САД во 2020 година и вмешаност во хакирање на американските федерални агенции, што Москва го негираше.

САД наредија протерување на десет руски дипломати, воведени се санкции за десетици компании и физички лица, а воведени се и нови ограничувања за руското кредитирање. Додека нарачуваше санкции, Бајден исто така повика на смирување на тензиите и ја остави отворена вратата за соработка со Русија во некои области.

Русија брзо возврати со протерување на десет американски дипломати, ставање во црна листа на осум сегашни и поранешни американски функционери и заострување на условите за работа на американската амбасада.

Како дел од ограничувањата, Русија објави забрана за вработување руски државјани или државјани на трети земји во американската амбасада и конзулат. Слични забрани ќе бидат применети и за другите држави кои се карактеризираат како „непријателски“.

Лавров денес изјави дека списокот со тие земји ќе биде објавен наскоро со цел таа одлука да биде официјализирана.

Рускиот министер за надворешни работи изјави дека Москва има позитивен став во врска со предлогот на Бајден да се одржи самит со рускиот претседател Владимир Путин, но додаде дека Русија допрва треба да ги анализира сите аспекти на иницијативата.

Тој рече дека следниот месец ќе присуствува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од Арктикот во Исланд и дека е подготвен да се сретне со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, доколку се приклучи на собирот.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

“Lockdown“ еден месец за малолетници

Уште една „lockdown“ забава што се одржала во саботата во Антверпен, овој пат организирана од …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *