Почетна / Занимливости / Руска тајна:Жените во униформа

Руска тајна:Жените во униформа

Осми март, Меѓународниот ден на жената, е празник што се одбележува со разни свечености во Русија.

По тој повод, веб страницата Sputnik објави избор на фотографии со неверојатни Русинки кои одлучиле за живот и кариера во армијата, нарекувајќи ги „Тајното оружје на Русија“.

Сѐ повеќе жени во Русија завршуваат на школите за авијација, вселенски тренинг и воена обука, квалификувајќи се за професии што порано биле сметани за соодветни исклучиво за мажи.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Започнува “Астибо џез фестивал“

Во организација на Дом на млади , утре и задутре ќе се одржи ревијата на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *