Почетна / Избор на Уредникот / Слаб финансиски ефект од “бугарски“ таблички.

Слаб финансиски ефект од “бугарски“ таблички.

Вкупно 3.265 возила со бугарски таблички биле оцаринети до сега од почетокот на примената на Законот за  регистрација на возила со странски регистерски таблички, Според одговорот добиен од Владата. до сега се собрани само 400 милиони денари или 6,5 милиони евра од увозни давачки, а помина половина година од објавувањето на мерката.Ваквата поволност важи за сите возила со најмалку еуро4 стандард кои влегле во земјава заклучно со 1 октомври 2020 година и трае една година, односно до овој ноември.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *