Почетна / Избор на Уредникот / Стоп за насилството врз здравствените работници

Стоп за насилството врз здравствените работници

Под мотото, „Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите“, лекарите и другиот здравствен персонал денеска ќе протестират откако во изминатите недели се случија неколку напади врз лекари и медицински сестри во повеќе здравствени установи во Македонија. Ова е „жолт картон“, ако не се промени нешто и не се подобрат условите во кои работиме, а работиме во субстандардни услови, ние уште под закана од тупаници да носиме одлуки за нечиј живот, тоа го нема никаде. Затоа реагираме дека сме мета на определени општествени структури кои револтот го насочуваат кон здравствениот персонал. Ние немаме спонзори, ова е од ентузијазам, со цел да се подобри статусот на здравствениот персонал. Истакнуваат од асоцијата на младите лекари и специјализанти.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *