Почетна / Спорт / Тројца млади фудбалери во фудбалската репрезентација

Тројца млади фудбалери во фудбалската репрезентација

Трojца млади штипски фудбалери ќе настапуваат за македонската фудбалска репрезентација до 19 години. Тоа се сегашниот голман на Брегалница, Кристијан Китановски, Кире Новаков, голман на Триглав од Словенија и Иван Николов, член на Академија Пандев. Кире Новаков и Ивбан Николов играа заедно во репрезентативните селекции на Македонија, а Иван Николов го одбележа и 40 репрезентативен настап во повеќе селекции на македонската репрезнтација. Ги бранеше боите на репрезентациите до 16, 18 и сега 19 години. Репрезентацијата до 19 години ќе игра квалификационен натпревар со Чешка за пласман во елитните квалификации за учество на ЕП. Пред заминувањето во Чешка ,македонската репрезентација ќе одигра две пријателски средби со Тиквеш и Шкендија..

Штипски асови

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Злато и бронза на “Гладијаторот“ Никола Нацев

Во Србија се одржа меѓународниот турнир Трофеј Белград. Учествуваа репрезентации од екс југословенските простори. Континуитетот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *