Почетна / Црна хроника / Удри против “Фејсбук“ расизмот и ксенофобијата, тоа е најлесно за СВР-Штип

Удри против “Фејсбук“ расизмот и ксенофобијата, тоа е најлесно за СВР-Штип

СВР Штип до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријавa против С.Ш.(20) од Штип поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, казниво по член 394-г став 1 од Кривичниот законик. На 16.03.2019 година, пријавениот на неговиот „Facebook“ профил објавил коментар и слика со кои ширел расистички и ксенофобичен материјал и поттикнувал омраза и насилство.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Излетување кај новиот мост.

За време на празничниот викенд неодговорен возач , во чудна состојба и под врелината на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *