Почетна / Свет / Учениците во Франција се вратија во училиштата.

Учениците во Франција се вратија во училиштата.

Дванаесет милиони француски ученици денеска се вратија на своите клупи, носеа маски за лице, користеа средства за дезинфекција и држеа дистанца во училишните дворови, во согласност со строгите правила насочени кон сузбивање на ширењето на Ковид-19.

Претседателот Емануел Макрон, кој посети училиште во јужниот пристанишен град Марсеј, ги повика учениците да ги почитуваат прописите, наведувајќи во видео на Твитер дека владата „го прави она што е потребно за да враќањето на училиште биде што е можно понормално“, пренесе „Ројтерс“.

Според зборовите на заменик-директорот на едно средно училиште во Париз, Матиу Сегин, оваа ситуација донесе значителни промени и, како што вели, многу се разликува од вообичаените.

Со вакцинацијата што сега им е достапна на 12-годишниците, Сегин вели дека неговото училиште може да стане центар за вакцинација.

Макрон на Твитер напиша дека тројца тинејџери веќе примиле вакцини протов коронавирус.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Полска гради ѕид кон Белорусија

Полска на границата со Белорусија ќе подигне ѕид висок 2,5 метри и ќе го зголеми …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *