Почетна / Избор на Уредникот / Уште еден таксист , жртва на насилништво

Уште еден таксист , жртва на насилништво

Синоќа околу 20.00 часот, патници се качиле кај Трговскиот центар и се симнале кај месноста Света Недела. Таму извадиле нож, го нападнале возачот, му го одзеле дневниот промет и клучевите од колата“, кажа  Глигор Арсов, прет. на Здруж. на такси превозници – Штип.

Ова не е единствен инцидент во овој реон во кој жртва се таксистите:

„Постојано има инциденти во тој реон, особено навечер. Веќе избегнуваме да возиме таму“, рекоа професионалните таксисти.Тие се категорични дека вака повеќе не може, па најавива и протести против насилството над нив:

Принудени сме да организираме и протест во знак на поддршка на повредениот колега, но бараме  поголема безбедност на таксистите“, кажа  Арсов.

Ете му на СВР Штип , но и на другите институции и асоцијации,вистински предизвик да расчистува со меѓуграѓанското нетрпение, именувано како дискриминација.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

“Сакаме парк за кучиња“

Иако се избори, и иако политичките субјекти бараат од граѓаните да им испраќаат барања за …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *