Почетна / Инфо / Фудбалска Шпанија -1 милијарда евра за трансфери.

Фудбалска Шпанија -1 милијарда евра за трансфери.

Според предвидувањата на критичарите и експертите и оваа сезона три екипи ќе се борат за титулата во Примера. Титулата ја брани Барселона, а ја напаѓаат двата мадридски клуба. Со цел респект кон Валенсија и двата клуба од Севиља, нивниот капацитет не е толку силен и конзистентност како на водечките три екипи.

Заедно Реал, Атлетико и Барса потрошија скоро милијарда евра, па иако и добро продаваа, сепак оставија впечаток на подобрени листи.

Атлетико Мадрид:
Дојдоа: Фелипе (Порто), Ибањез (Сент Луиз), Љоренте (Реал Мадрид), Лодо (Атлетико Параненсе), Жоао Феликс (Бенфика), Хектор Херера (Порто), Шапоњоиќ (Бенфика), Трипие (Тотенхем)

Заминаа: Лукас (Баерн), Годин (Интер), Гризман (Барселона), Вието (Спортинг), Менсах (Кајзериспор), Желсон (Монако), Родри (Манчестер Сити), Хуанфран (Сао Паоло), Филипе Луис (Фламенго)

Барселона: 
Дојдоа: Де Јонг (Ајакс), Нето (Валенсија), Гризман (Атлетико Мадрид), Жуниор Фирпо (Бетис)

Заминаа: Муриљо (Валенсија), Вермален (Токио Верди), Принс Боатенг (Сасуоло), Кукурела (Хетафе), Силесен (Валенсија), Андре Гомез (Евертон), Дениз Суарез (Селта), Малком (Зенит)

Реал Мадрид:
Дојдоа: Азар (Челзи), Јовиќ (Ајнтрахт), Родриго (Сантос), Милитао (Порто), Менди (Лион)

Заминаа: Љоренте (Атлетико Мадрид), Ковачиќ (Челзи), Де Томас (Бенфика), Регуљон (Севиља), Одегард (Реал Сосиедад), Тео Хернандез (Милан), Себаљос (Арсенал), Хесус Ваљехо (Вулверхемптон), Борха Мајорал(Леванте), Лунин (Ваљадолид)

Доаѓањето во лигата на фудбалери како Азар, Жоао Феликс и Френки Де Јонгдо овој момент носат една нова димензија и свежа крв во на хартија најсилниот национален шампионат на Шпанија.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *