Почетна / Занимливости / Јадеме се‘ повеќе пластика

Јадеме се‘ повеќе пластика

Фрапантните резултати покажуваат дека дневно преку измет исфрламе околу 200 парчиња микропластика.

Во просек еден човек годишно внесува околу 73.000 парчиња микропластика преку храната и пијалоците, покажува новата студија.

Научниците велат дека флашираната вода е еден од најголемите извори на микропластика која може да го загрози здравјето.

Исто така, пластиката од морето која доаѓа од ѓубрето кое постојано се фрла, на крај стигнува до нашите чинии.

„Оваа студија го потврди она од кое најмногу се плашевме, дека пластиката стигнува до нашите црева“, вели авторот на студијата д-р. Филип Швабл од Медицинскиот факултет во Виена.

Микропластиката го опфаќа и разградениот пластичен отпад, синтетичките влакна како и честичките пластика кои се наоѓаат во производите за хигиена, облеката.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Наместо облека, носи маска!!!

Ниту попладневната бура со грмотевици не ја спречила огромната група голи луѓе да учествуваат на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *