Почетна / Свет / Јапонски камикази тргнаа по лов на делфини.

Јапонски камикази тргнаа по лов на делфини.

Во Јапонија, во градот Таиџи, почна годишното ловење на делфини, во тек на кое животните ги намамуваат во залив и некои ги убиваат во плитките води, а други ги бираат за продажба за аквариуми.

Овој лов е критикуван со децении наназад, особено со појавата на документарецот „The cove“. Невладината организација „Dolphin project“ соопшти дека денеска се убиени пет делфини.

Бројни невладини организации велат дека ловот на делфини е сурова акција.

Делфините можат да издржат надвор од вода само 30 минути.Се очекува дека сезоната на лов на делфини ќе трае околу 6 месеци. Инаку, Јапонија уште во минатото е мета на напади заради ловот на китови.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *