Почетна / Спорт / Џиу џитсу спортистите од Македонија пристигнаа во Букурешт.

Џиу џитсу спортистите од Македонија пристигнаа во Букурешт.

Македонските џиу џицу натпреварувачи од Штип и Скопје стигнаа во Букурешт, Романија, каде започнуваат борбите на Балканското првенство и Светскиот куп.
Веќе е познат и ждребот за членовите на „Осенсеи“- Штип. Во првото кола, Стефан Донев ќе се бори против претставник од Русија, Данил Николиски во првото коло е слободен , во второто го очекува победникот од средбата на претставниците на Романија- Грција. Ева Димитрова за противник ќе ја има претставничката од Грција, додека Нина Ташкова ќе се бори против Романка во првото коло.Ждрепката за Станислав Грпов и за Христијан Јованов ќе се изврши утре, бидејќи тие ќе настапат во сабота..
На Балканското првенство и Светскиот куп во џиу џицу учествуваат 1400 натпреварувачи од целиот свет.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Брзинска трка на Пониква

Викендов на патеката кон рекреативниот центар Пониква се возеше втората ридско-брзинска трка од државниот шампионат во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *