Почетна / Спорт / 100 години фудбалски клуб “Брегалница“.

100 години фудбалски клуб “Брегалница“.

Годинава, треба да се одбележат 100 годишнината од формирањето на Брегалница (1921-2021) Брегалница 4 пати ја има освојувано титулата во Македонија (1964, 1967, 1976, 1984), го освои и Купот на Македонија 1980-81 годинa, кога се пласира во осминафиналето на Купот во СФРЈ. Годинава , Брегалница има шанса да се врати во Првата лига, по кој знае кој пат. Најавено е и изградба на западната трибина на Градскиот стадион. Очигледно, Штип би требало годинава да биде фудбалски центар во Македонија

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Злато и бронза на “Гладијаторот“ Никола Нацев

Во Србија се одржа меѓународниот турнир Трофеј Белград. Учествуваа репрезентации од екс југословенските простори. Континуитетот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *