Почетна / Свет / 16 држави на САД го тужат Трамп

16 држави на САД го тужат Трамп

Шеснаесет американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужат администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради одлуката да прогласи вонредна состојба за да обезбеди средства за изградба на ѕид по должина на американско-мекисканската граница.

Тужбата до Окружниот суд во Калифорнија ја поднесе тамошниот државен обвинител Џави Бесер, кој во соопштение наведува дека одлуката на администрацијата на Трамп го крши Уставот на САД.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *